202173-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Översättartjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättning och språktjänster - övriga språk
Referensnummer: 23.3-65-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar förmedling och genomförande av översättning till och ifrån svenska för:
Albanska, Arabiska, BKS (bosniska, kroatiska, serbiska), Bulgariska, Danska, Dari, Estniska,
Finska, Franska, Grekiska, Italienska, Kinesiska (minst en av dialekterna mandarin och kantonesiska),
Lettiska, Litauiska, Nederländska, Norska, Persiska, Polska, Portugisiska, Rumänska, Ryska, Somaliska,
Spanska, Thailändska, Tigrinska, Turkiska, Tyska, Ukrainska, Ungerska.
Upphandlingen omfattar även de övriga tjänster som nämns i avsnitt Övriga tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar förmedling och genomförande av översättning till och ifrån svenska för nedan angivna språk.
Albanska
Arabiska
BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)
Bulgariska
Danska
Dari
Estniska
Finska
Franska
Grekiska
Italienska
Kinesiska (minst en av dialekterna mandarin och kantonesiska)
Lettiska
Litauiska
Nederländska
Norska
Persiska
Polska
Portugisiska
Rumänska
Ryska
Somaliska
Spanska
Thailändska
Tigrinska
Turkiska
Tyska
Ukrainska
Ungerska
Kammarkollegiet kommer att anta fyra (4) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Avrop från ramavtalet kommer att ske genom rangordning och förnyad konkurrensutsättning.
Ramavtalet löper under en period av 48 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning. Kammarkollegiet har en ensidig rätt att säga upp Ramavtalet efter 24 månaders löptid med minst tre (3) månaders uppsägningstid.
Sista tidpunkt för anbudsinlämning är 2022-05-16 23:59