Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Mejeri
Referensnummer: 2017-036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskoga kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på livsmedel inom produktområdet "Mejeri" för en avtalsperiod om två (2) år med möjlighet till förlängning i omgångar i ytterligare två (2) år. Upphandlingen genomförs för Karlskoga/Degerfors samt för Storfors kommuners räkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15511000 Mjölk, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15551000 Yoghurt och övriga syrade mjölkprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen