202188-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Brandfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandbil/Tankbil
Referensnummer: Dnr 2018-205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144210 Brandfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Brandbil/Tankbil, Räddningstjänsten.
Omfattning inklusive eventuell option.
Upphandlingen avser Engångsköp / specifikt köp av 1 st fabriksny komplett brandbil/tankbil chassie och påbyggnad i enlighet med Bilaga 2 Kravspecifikation.
(optioner).
5 optioner enligt text i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144212 Brandbilar med vattentank, 34144213 Brandbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Option 1.På tankens tak monteras i samråd med beställare en vikarmskassett med budskap "OLYCKA" i mjuk reflex 3M Hi fluorescerande, dubbelsidig, monterad på nät/väv av PVC. På kassettens övre del(tak) monteras 1st runt gult blixtljus, 1st runt blått blixtljus med 360 synbarhet. 2 st blå blixtljus 2 st gula blixtljus monteras på vardera sidan. Lampa för belysning av båda sidor av budskapet som tänds automatiskt vid uppfälld kassett. Skyddshuv framför kassett som lackeras i hyttens röda kulör. Kassetten fälls automatiskt ned vid frigörande av handbroms. Förslag på komplett lösning skall presenteras till beställare.
Option 2.Förhöjt lågtryck 40 bar med centrumrulle med elmotordriven inrullning, slangstyrning och c:a 80 m x 19 mm stålarmerad slang med snap-tite koppling på utlopp, monteras i bakre högra facket. Strålrör modell Rosenbauer nepiro. Dimspik modell Attack med snap-tite koppling.
Option 3.Komplett högtrycksanläggning typ Power peak, monterat i bil.
Option 4.Bensindriven övertrycksfläkt, fläkten ska ha en kapacitet med minst 8m3/sek och ha en fyrtaktsmotor med minst 5,5 hk.
Option 5.Fast monterad belysningsmast 24V, höjden på masten ska vara minst 2,5m över tank tak. Minst 3 stycken arbetslampor ska finnas monterade i masten av typ LED, strömstyrka ska vara anpassad så att all arbetsbelysning kan vara tänd samtidigt.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/.
Upphandlingen genomförs under förutsättning att den ryms inom för ändamålet budgeterade medel eller politiska beslut. Vid avbrytande av upphandlingen äger anbudsgivaren inte rätt till ersättning.
Om någon av delarna blir överprövade kan avtal tecknas för övriga delar.