202190-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av två vård- och omsorgsboenden i Falu kommun 2020
Referensnummer: GNU 2019/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att för Falu kommuns omvårdnadsnämnds räkning och i enlighet med vad som framgår i upphandlingsdokumenten ansvara för drift av två vård- och omsorgsboenden i Falu kommun:
— Daljunkaregården med inriktning hög omvårdnad och
— Norshöjden med inriktning demens
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Daljunkaregården
Del nr: del 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Norshöjden
Del nr: Del 2
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster