202207-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Bedömningstjänster vid rekrytering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerad urval.
Referensnummer: 16FMV10449
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av att regelbundet genomföra och vidareutveckla kvalificerat urval som är anpassade utifrån den specifika gruppen och/eller situationens karaktär.
Försvarsmakten har idag ca 250 individer som tillhör Försvarsmaktens högre chefer består av såväl militära som civila chefer på högre nivå. Kvalificerat urval sker främst via intern rekrytering och befordran men även extern rekrytering nyttjas för tillförsel av nya chefer. Även kvalificerat stöd vid tillsättning av befattningar som inte ingår i chefskretsen men där särskilt urvalstöd erfordras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1: mellanchefsnivå, högre chefer – indirekt nivå
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering, 79633000 Personalutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2. Exekutiv nivå: generalsnivå och civil motsvarighet, myndighetsledningen – FM högsta nivå
Del nr: 2