202245-2020 - ResultatSverige-Ängelholm: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd klimatanpassning 2020
Referensnummer: KS 2020/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ängelholms kommuns behov av konsulttjänster för klimatanpassning inom bl.a. översvämning/ras/skred/erosion. Uppdragen kan komma att avse både mer övergripande utredningar som kan omfatta hela kommunen eller vattendrag m.m. eller detaljutredningar. Uppdragen kommer att innebära enskilda konsultuppdrag för tekniskt sakkunniga inom olika fackområden för klimatanpassning. Avtal avses tecknas med tre (3) leverantörer om det finns så många som kvalificerat sig inom området.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen