202296-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fortbildning rådgivare inom konkurrenskraft
Referensnummer: 3.2.11-04895/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på fortbildning av rådgivare inom ökad konkurrenskraft med fokus på riskhantering. Målgruppen för aktiviteterna ska vara rådgivare vars kunder utgörs av primärproducenter inom antingen jordbruk-, trädgård- eller rennäring. Fortbildningen ska öka rådgivarnas kunskap om riskhantering och förmåga att kunna ge råd så att lantbrukare kan fatta strategiska och kostnadsbesparande beslut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77100000 Jordbrukstjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rysslands invasion av Ukraina och kriget som pågår får flera följdverkningar runt om i världen. Oron på marknaderna för jordbrukets produkter och produktionsmedel ökar. Det råder stor osäkerhet om hur produktionen kommer att påverkas av kriget på både kort och lång sikt och av de handelssanktioner som införts har priserna för bland annat spannmål och oljeväxter fortsatt att stiga med stora variationer från dag till dag. Motsvarande prisutveckling gäller för foder, energi och gödning. Oron på marknaden har förstärkts av politiska åtgärder som olika länder infört för att skydda egna intressen.
Svenskt jordbruk har också påverkats av utvecklingen på den internationella marknaden. Producentpriserna i Sverige har ökat under den senaste månaden för bland annat mjölk, nötkött och griskött. Det kommer att innebära stigande livsmedelspriser för svenska konsumenter. Parallellt har även priserna på produktionsmedel fortsatt att stiga. Under den senaste månaden har i synnerhet priserna på gödning, foder och diesel stigit kraftigt. Prisökningarna började innan kriget och har fortsatt.
I den exceptionella situationen, krig i Europa, som vi befinner oss i är förutsättningarna att bedriva lantbruk svårt och präglas av stor osäkerhet. Det har blivit ännu viktigare att kunna hantera alla de olika typer av risker (ekonomiska, sociala, psykologiska) som detta osäkra läge innebär. Jordbruksverket ser behov av att stärka riskhanteringsperspektivet inom rådgivning.
Jordbruksverket har ansvar för genomförande av kompetensutveckling inom landsbygdsprogrammet för att öka konkurrenskraften i svenska jordbruks-, trädgårds- och rennäringsföretag under programperioden 2014–2022. Denna upphandling ligger inom delåtgärd 2.3, Fortbildning av rådgivare och fokusområde 2A.