2. Förfarande
Förfarande
Titel: Besiktningsmän Entreprenad mm
Beskrivning: Beställaren har från tid till annat behov av konsultstöd inom entreprenadbesiktningar främst avseende entreprenader baserade på AB 04 och ABT 06. Besiktningar kan avse alla typer av entreprenader såväl mark och anläggning som grönytor m.m. Avrop kan ske genom såväl Tekniska avdelningen som BR Fastigheter och det kommunala bolaget Vellinge Kommunlokal AB. Beställarna har behov av både Ansvariga konsulter och utförande konsulter. Separata ramavtal kommer att tecknas för följande anbudsområden: A. Anläggning och Mark B. VA C. El och automation D. Grönytor E. Lekplatser F. Tillgänglighet För närmre beskrivning hänvisas till upphandlingsdokumenten i sin helhet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128683:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion