202355-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättstugeutrustning, service, reparation och installation
Referensnummer: 2022-00128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Årsavtalet avser ramavtal för service, felsökning och reparation av tvättstuge-utrustning inklusive bokningssystem som hanterar hyresgästernas tvättstugebokningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51543400 Installation av tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Årsavtalet avser ramavtal för service, felsökning och reparation av tvättstuge-utrustning inklusive bokningssystem som hanterar hyresgästernas tvättstugebokningar. Om reparation inte är möjlig kan även installation av ny tvättstuge-utrustning förekomma.
AFB.12 Upphandlingsförfarande vid offentlig upphandling
Entreprenaden upphandlas med öppet förfarande. Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med tre (3) entreprenörer som rangordnas.
För arbeten som beräknas överstiga 200 000 SEK (exklusive moms) kommer förnyad konkurrensutsättning att tillämpas. Detta sker genom skriftlig förfrågan till samtliga antagna entreprenörer.
Beställaren förbehåller sig rätten att göra separata upphandlingar på öppna marknaden vid större sammanhängande arbeten.
AFB.13 Entreprenadform
Utförandeentreprenad.
Årsentreprenad i form av avrop inom ramen för upprättat avtal.
AFC.1 Omfattning
Växjöbostäder har ett fastighetsbestånd som omfattar ca 9100 lägenheter varav ca 1900 studentlägenheter och ca 42 000 m2 lokaler.
Växjöbostäder och Vidingehem kommer att fusioneras den 2023-01-01 och kommer Beställarens fastighetsbestånd omfattas av ytterligare ca 2100 lägenheter, ca 100 000m2 lokaler. Del av Vidingehems lokaler och tillhörande tvättstugor/tvättutrustning kommer att övergå till Vöfabs fastighetsbestånd vilket innebär att lokalytan kommer minskas.
Tillhörande fastigheterna i Växjöbostäders bestånd finns ca 252st gemensamma tvättstugor med ca 1150 enheter samt ca 10st tvättmedelsdoseringanläggningar som förser 92st maskiner. Tillkommande objekt i Vidingehems fastigheter är ca 124st gemensamma tvättstugor med ca 2st tvättmedelsdoseringsanläggningar som förser ca 6st maskiner.Omfattningen kan förändras både genom nybyggnation samt försäljning av fastigheter och inga garantier lämnas på omfattningen.
I avtalet ingår att även påfyllning av kemikalier i tvättmedelsdoseringsutrustning för tvättmaskiner som finns i särskilda utrymmen samt tillhörande tjänster i beställarens fastighetsbestånd.
I produktgruppen tvättstugeutrustning ingår tvättmaskiner, torktumlare, manglar, kondenstumlare, värmeväxlar, tvättmedelsdoseringsutrustning samt bokningssystem för tvättstugor. Produktgruppen tvättstugeutrustning kan under avtalstiden komma att förändras.
Fabrikat av tvättstugeutrustning som finns representerade i beståndet är bl.a. Electrolux prof, Miele, Podab, Cylinda, Elbjörn samt Nimoverken. Alla förekommande maskintyper och fabrikat ska kunna repareras. Service och reparationer av vitvaror i lägenheter, lokaler och gruppboenden ingår inte i denna upphandling.
Samordningsansvar med entreprenörer inom Bygg, VS, Vent, El och Lås-/bokningssystem ingår.
Entreprenören ska för dialog med beställaren om de totalekonomiskt bästa alternativen.