2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad för Sprinkler Nya Rosenlundsbadet
Beskrivning: Jönköpings kommun kommer inom kort publicera upphandling av "Entreprenad för Sprinkler " gällande Nya Rosenlundsbadet i Jönköping. Nybyggnaden uppförs i fyra plan och omfattar totalt ca 18 300 m2 BTA. Upphandlingsform är delad entreprenad och entreprenadform är utförandeentreprenad. Upphandlingsdokument/Förfrågningsunderlag beräknas att publiceras den 9 april och anbudstiden är 30 dagar. Publicering sker i Tendsign och StreamBim enligt anvisning i de Administrativa föreskrifter som publiceras. Mer information: Projektet ska utföras i delad entreprenad där denna upphandling avser Entreprenad för installation av sprinklersystem för nybyggnation av Nya Rosenlundsbadet. Entreprenaden omfattar komplett installation, driftsättning och funktionsprovning av ingående sprinklersystem.
Intern identifierare: 26/18
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45343230 Installation av sprinklersystem
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45343000 Installation av brandskydd