202364-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Virke
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal trävaror Kriminalvårdens region Syd
Referensnummer: 2018-5903
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03419000 Virke
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om upphandlingen.
Kriminalvården inbjuder leverantörer att lämna in anbudsansökan avseende upphandling av ramavtal för trävaror till arbetsdriften i region Syd, företrädesvis på anstalterna Fosie, Tygelsjö och Kristianstad.
Beroende på framtida uppdrag kan även andra anstalter och häkten i region Syd komma att beställa.
Avrop genomförs genom förnyade konkurrensutsättningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03410000 Trä, 03419100 Virkesvaror, 44191000 Diverse byggmaterial av trä
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen