Denna upphandling avser konsultstöd för besöksnäringen.
Konsulterna kommer att bistå företag (små och medelstora) i deras utveckling för att skapa en attraktiv region när det gäller hållbar besöksnäring.
Denna upphandling avser behov för Region Västerbottens del men administreras av Umeå kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Affärsutvecklingskonsult
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79420000 Managementtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets fokus ligger på följande områden:
- Affärsutveckling
- Digitalisering
- Hållbarhetsutveckling
Fördelningen av antalet uppdrag bedöms lika fördelat mellan de olika områden.
Volymer garanteras ej.
Digitaliseringkonsult
Del nr: 2
Hållbarhetsutvecklingskonsult
Del nr: 3