Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: mejeriprodukter, potatis, frukt och grönt
Referensnummer: UHN.2018.66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar livsmedel/mejeriprodukter, potatis, frukt & grönt.
Värnamo kommun har ca 34 000 invånare.
Vi serverar ca 5000 skolmåltider per dag under 178 skoldagar.
Vi serverar ca 1150 lunchportioner per dag på servicehus.
Vi har ca 2800 platser på förskolor och fritidshem.
Vi har ca 70 leveransmottagare som beställer frekvent, men även övriga verksamheter inom kommunen beställer från detta avtal.
Vi har en varudistributionscentral, dit allt ska levereras måndag-fredag. Leverans ut till våra enheter sker 1-2 ggr/vecka.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mejeriprodukter
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Potatis
Del nr: 2
Frukt & grönt
Del nr: 3