202390-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juristtjänster
Referensnummer: 2022-5682
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndigheten har inom ett antal områden, både mer generella områden och inom vissa specifika projekt, till och från ett behov av att upphandla konsulter med juridisk kompetens.
Mot bakgrund av nämnda förhållande har Energimyndigheten för avsikt att upphandla stöd i form av ramavtal inom de följande områden:
- Offentlig rätt
- Civilrätt
- Energi- och miljörätt
- Statsstödsrätt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen