202408-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster och trygghetsskapande åtgärder
Referensnummer: KS 2022-00629
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser väktartjänster för bevakning, trygghetsjour med mera av beställarnas fastigheter och verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75241000 Tjänster för allmän säkerhet, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser väktartjänster med fokus på bemötande där det utförs bevakning, trygghetsjour med mera av beställarnas fastigheter och verksamheter.
- Rondering av objekt, invändig/utvändig.- Larmutryckning brandlarm/inbrottslarm/överfallslarm samt erforderliga åtgärder.- Nyckelhantering.- Öppning/stängning av allmänna ytor.- Stationär och ronderande bevakning.- Receptionsbemanning.- Personlarm och larmväska om inbrottslarm ligger nere eller som komplement tillsvidare.- Tjänster ska kunna avropas för såväl väktare som ordningsvakt enligt ovan uppdrag.- Personskyddsväktare.- Rondering vid behov på utsatta områden/oroligheter.- Larmcentral för störningsärenden med trygghetsjour och låsöppning samt fastighetslarm t ex inbrotts- och brandlarm.- Föra statistik över utförda tjänster, analysera och tillgängliggöra den för uppdragsgivaren.- Rapportera trasig belysning, skadegörelse, s k ”hotspots” och ge förslag på brottsförebyggande åtgärder inom kommunens fastigheter.- Aktivt medverka vid kommunens veckovisa samverkansmöten och där delge statistiskt underbyggd analys på genomförd verksamhet samt iakttagelser i områdena utifrån brottsförebyggande arbete.- Delta på halvårsvisa avstämningar av upphandlad tjänst.- Vid kallelse delta i möte med kommunens centrala säkerhet- och beredskapsgrupp för att aktivt bidra till en helhetsbild i det brottsförebyggande arbetet.
Beräknad volym
Ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden, inklusive eventuella förlängningar uppgår till 20 MSEK. Några garanterat värde lämnas inte.