Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel, reparation och underhåll av sopsugsanläggningar
Referensnummer: 2023/375
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för periodisk kontroll och service samt reparation i sopsugsanläggningar samt andra därtill relaterade tjänster. Den årliga inköpsvolymen för denna upphandling beräknas vara ca 4 MSEK/år exkl. moms. Volymen anger dock inte någon utfästelse då den kan variera år från år då bland annat behovet av reparationer varierar. Uppskattad volym för ramavtalet med samtliga förlängningar är 16 Mkr. Takvolym för ramavtalet är 20 Mkr.
Antalet fastigheter kan komma att förändras genom nyproduktion och/eller försäljning. Det kan tillkomma eller avgå sopsugsanläggningar i det befintliga fastighetsbeståndet under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 50514100 Reparation och underhåll av tankar, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90530000 Drift av avfallsupplag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen