202507-2020 - ResultatSverige-Skellefteå: Instrument till fordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronisk körjournal
Referensnummer: UH-2019-222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38548000 Instrument till fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar tjänst för digital körjournal. Syftet är dels att säkerställa skatteverkets krav på dokumentation av personalens resor med kommunens fordon. Ett annat syfte är att med hjälp av fordonens rörelser skapa underlag för service och optimering av fordonsflottan. Skellefteå kommun har ett verksamhetssystem för fordonshantering. För att denna ska bli så effektiv som möjligt ska data överföras mellan den digitala körjournalen och verksamhetssystemet. Då kommunens fordon används av många olika användare ställs krav på föraridentifiering. Detta ställer i sin tur stora krav på integritetsskydd av användaren. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38548000 Instrument till fordon, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen