See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling ramavtal matavfallspåsar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar leverans av bioplastpåsar för matavfallshantering till beställarorganisationerna. Beställaren har behov av följande matavfallspåsar och som beskrivs närmare i kravspecifikationen: - Standard 8 liter - Restaurang 35 liter - Restaurang 60 liter Uppskattningen av årsbehov nedan är baserad på historisk förbrukning och uppskattade framtida behov för respektive beställarorganisation. Upphandlingen syftar till att Beställarna ska ha en kontinuerlig tillgång till bioplastpåsar för matavfallshantering. Av matavfallet tillverkas det biogas så påsarna ska vara anpassade för sådan verksamhet. Målsättningen är att Beställarnas kunder ska uppleva att bioplastpåsarna håller en hög och jämn kvalitet under hela avtalsperioden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18930000 Säckar och påsar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128106:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 19600000 Skinnrester, textil-, gummi- och plastavfall