Upphandlingen avser dosdispensering och dosexpediering av förskrivna läkemedel för öppen vård till patienter skrivna i Region Skåne. Som en del av upphandlingen ingår exempelvis även leverans till utlämningsställen, utlämning och Kundtjänst.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen