202649-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Vattenreningskemikalier
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier till VA-verksamheten 2018.
Referensnummer: Ks 594/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på kemikalier till VA-verksamhet för successiva avrop.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på Kemikalier till VA-verksamhet för leverans till Arboga, Askersund, Degerfors, Hallsberg, Kumla, Kungsör, Köping, Laxå och Örebro kommuner samt Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen (SBB).
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till anbudsgivning på Kemikalier till VA-verksamhet:
Inköpssamverkan:
Inköpssamverkan mellan kommunerna i Örebro län samt Västra Mälardalens kommunalförbund innebär att upphandlingen görs gemensamt och att det praktiska arbetet utförs av Örebro kommun, Upphandlings- och uppföljningsavdelningen. Varje enskild kommun, förbund och bolag är en upphandlande myndighet och fattar därmed beslut och tecknar sina egna avtal. De upphandlande myndigheterna behöver därmed inte teckna avtal med samma leverantör/er.
Upphandlande myndighet:
Upphandlande myndigheter (nedan kallad kommunerna) för denna upphandling är:
Organisationsnr, Upphandlande myndighet:
21 20 00 – 2122 Arboga kommun,
21 20 00 – 1983 Askersunds kommun,
21 20 00 – 1934 Degerfors kommun,
21 20 00 – 1926 Hallsbergs kommun,
21 20 00 – 1975 Kumla kommun,
55 90 48 – 6956 Kungsör Vatten AB,
21 20 00 – 2114 Köpings kommun,
55 66 16 – 6202 Laxå Vatten AB,
21 20 00 – 1967 Örebro kommun,
22 20 00 – 1487 Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen (SBB).
Beställare är Tekniska Förvaltningen (motsv) i respektive kommun.