2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad för Rör inkl kyla Nya Rosenlundsbadet
Beskrivning: Jönköpings kommun kommer inom kort publicera upphandling av "Entreprenad för Rör/Kyl-arbeten" gällande Nya Rosenlundsbadet i Jönköping. Nybyggnaden uppförs i fyra plan och omfattar totalt ca 18 300 m2 BTA. Upphandlingsform är delad entreprenad och entreprenadform är utförandeentreprenad. Upphandlingsdokument/Förfrågningsunderlag beräknas att publiceras den 13 april och anbudstiden är 30 dagar. Mer information: Projektet ska utföras i delad entreprenad där denna upphandling avser Entreprenad för installation av VS- och kylsystem för nybyggnation av Nya Rosenlundsbadet. Entreprenaden omfattar komplett installation, driftsättning och funktionsprovning av ingående rörsystem.
Intern identifierare: 26/15
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45330000 Rörmokeriarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering