202743-2021 - ResultatSverige-Luleå: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för entreprenad och reparationsarbeten Bygg
Referensnummer: 202006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal av entreprenad- och reparationsarbeten åt beställaren i vilket samtliga ramavtalsvillkor fastställs.
Beställaren avser teckna ramavtal med två (2) entreprenörer per förvaltningsområde (se AFC/AFD.1), under förutsättning att så många anbud kan antas.
Arbetena omfattar:
— Utvändiga/invändiga åtgärder på byggnader m.m. tex. vattenskador, provisoriska byggnationer, dörrbyten, rep./byte av köksksåp m.m,
— Entreprenader vid om-, till- och nybyggnationer
— Så kallade ”funktionsgarantifel” med vilket avses vissa specificerade fel som innebär avsaknad av funktion enligt 13.8 Funktionsgarantifel,
— Uppdrag enligt MEPS-kalkyl
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2