Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter 2022 - Trafikteknik
Referensnummer: SBN 2022/250
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget avser Tekniska konsulttjänster inom Trafikteknik. Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) leverantörer med annan fördelningsnyckel av innebörd att 1:an tilldelas ca 70% av avropen och 2:an ca 30% av avropen. Beställaren uppskattar det årliga värdet på ramavtalet till 5 Mkr/år. Placeringsorten är Boden med utgångspunkt Stadshuset i Boden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen