202889-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Offentliga toaletter – Upphandling av hyra samt skötsel av slamtoaletter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av hyra samt skötsel av slamtoaletter
BeskrivningLinköpings kommun har behov av att upphandla slamtoaletter samt tömning av dessa. I uppdraget ansvara leverantören för slamtoalett samt tömning av dessa, enligt överenskommen leveransplan. Det ska finnas vanliga samt handikappanpassade slamtoaletter på utpekade kommunala sjöbad. I uppdraget gällande sjöbad ska slamtoaletterna ställas ut till badsäsongens start i maj och ska tas hem efter den 15 september. I övriga uppdrag ska slamtoaletter ställas upp tills vidare.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215500 Offentliga toaletter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95878:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter