202916-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkartjänster Kriminalvården 2020:1
Referensnummer: 2020-1029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar läkartjänster för behandling av Kriminalvårdens klienter på 15 anstalter och häkten i region Nord, Öst och Syd.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården genomför upphandling av läkartjänster för vård och behandling av Kriminalvårdens intagna på ett flertal häkten och anstalter i region Nord, Öst och Syd. Upphandlingen är indelad i 6 stycken anbudsområden.
Leverantören ska tillhandahålla tjänster i form av medicinsk utredning, diagnostik, rådgivning och behandling av intagna.
För information om de verksamhetsställen som ingår i upphandlingen, se bilaga "Underlag upphandling Läkartjänster Kriminalvården 2020:1".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121000 Läkarmottagningstjänster
II.2.4.