203014-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Röntgenapparatur
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CBCT Panoramaröntgen för Patientområde Kranio Faciala sjukdomar
Referensnummer: LS 2018-0596
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
CBCT Panoramaröntgen för Patientområde Kranio Faciala sjukdomar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33113000 MRT-utrustning, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33150000 Apparatur för radioterapi, mekanoterapi, elektroterapi och sjukgymnastik, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ämna i ett leveransavtal för en CBCT till Patientområde Kraniofaciala Sjukdomar. Det huvudsakliga patientklientelet kommer innefatta hela patientområdet och inkluderar såväl diagnostiska undersökningar inom öppenvård, undersökningar för operationsplanering och postoperativa uppföljningar på slutenvårdspatienter. Vidare behövs utrustningen för att implementera och vidareutveckla virtuell 3D-planering inför kirurgiska ingrepp. Ingreppen är av kvalificerad kraniofacial karaktär på patienter med omfattande missbildningar i ansikts- och skall-regionen. Vidare kommer maskinen användas för postoperativa undersökningar av åtgärdade ansiktstraumaskador från haka upp till och med pann-regionen. Samtliga patienter som genomgår kombinationskirurgi för käkställningsfel både pre- och postoperativt, för både kirurgisk planering och utvärdering av behandlingsresultat.