2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arkitekttjänster
Beskrivning: Säffle kommun avser upphandla "Arkitekttjänster" enligt upphandlingsdokumenten. Avsikten med upphandlingen är att teckna ramavtal för olika typer av fysisk planering. Tjänsten ska betraktas som avropstjänst med villkoren i ramavtalet som grund. Uppdragens storlek varierar, men omfattar i huvudsak mindre uppdrag och/eller uppdrag som kräver en snabb handläggning och korta inställelsetider. Uppskattad tid per år varierar, ca 500-1200 timmar. Inga volymer garanteras. Detta är endast en prognos, eventuellt kan timmar tillkomma eller avgå samt kan variera mellan avtalsåren. Konsulten kommer ha diverse arbetsuppgifter, så som fördjupande översiktsplaner, detaljplaner, utredningar mm.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125525:Lot:1