203117-2021 - ResultatSverige-Halmstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulter till servicedesk
Referensnummer: SE 2021/00031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar IT-konsulter till Halmstads kommuns servicedesk. IT-verksamheten i Halmstads kommun (IT-service) arbetar för att på bästa sätt tillgodose Halmstads kommuns förvaltningar och bolag med IT-tjänster. Syftet med upphandlingen är att tillgodose IT-service behov av resursförstärkningar vid arbetsanhopningar. Uppdraget är av typen resurskonsult, omfattningen varierar beroende på arbetsbelastning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar IT konsulter till Halmstads kommuns servicedesk. IT-verksamheten i Halmstads kommun (IT-service) arbetar för att på bästa sätt tillgodose Halmstads kommuns förvaltningar och bolag med IT-tjänster. Syftet med upphandlingen är att tillgodose IT-service behov av resursförstärkningar vid arbetsanhopningar.
Uppdraget är av typen resurskonsult och omfattningen varierar beroende på arbetsbelastning, vi räknar med att framöver ligga på mellan 5 - 10 heltidstjänster.
Föregående års volym var ca 3 500 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Anbudsgivaren förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov.
Ramavtalets planerade avtalsperiod är 48 månader. Halmstad kommun har möjlighet att säga upp ramavtalet med en uppsägningstid av 6 månader. Avtalet löper dock minst i 24 månader.