Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd sluttäckning av avfallsdeponi
Referensnummer: 18KSRR4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
På Moskogens avfallsanläggning finns en deponi för icke-farligt avfall som är aktuell för sluttäckning. Toppen av deponin är sluttäckt sedan tidigare (2014) och kvarstår gör den södra delen av deponin samt deponins slänter. Kvarvarande ytor att sluttäcka planeras i nuläget att delas upp i tre etapper och sluttäckningen planeras att genomföras under åren 2019-2023. Totalt omfattas ca 14 ha.
Uppdraget omfattar konsultstöd i samband med sluttäckning av deponin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen