Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blockförhyrning LSS-Boende - Servicebostad
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Klippans kommunhar genomfört en översyn av såväl bestånd som behov för särskilda boende inomkommunen.
Som ett resultat av denna översyn går Klippans kommun nu ut med en anbudsförfrågan avseende Blockförhyrning av LSS-boende i form av ett serviceboende.
Detta boende bör ha mellan 9-12 brukarlägenheter samt tillföra kommunen mervärde i form av samtidigt uppförande av vanliga bostadslägenheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236000 Markanläggning, 70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 75123000 Fastighetsförvaltning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna anbudsförfrågan avser ett Blockförhyrningsavtal av LSS-boende i form av ett serviceboende inom Klippans kommun.
Blockförhyrningsavtalets längd är tänkt till 5-20 år.