203156-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporttjänst för leverans av sjukvårdsprodukter
Referensnummer: UC-2022-308
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser transporter av sjukvårdsprodukter för leverans från Region Östergötlands centrallager i Norrköping. Transporterna ska ske till personer i hemmet. Dit hemleverans inte möjlig ska leverans ske till leverantörens utlämningsställe. Transporterna sker över hela Östergötland, men även transporter i mindre omfattning till andra län förekommer.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen. Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är för att behov finns för effektivt planerings- och samarbete mellan parterna, vilket Beställaren anser bäst uppnås genom att avtalspart innehar en helhetssyn på samtliga delar som ryms inom uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60160000 Posttransport på väg, 60161000 Pakettransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen