203179-2022 - ResultatSverige-Täby: Juridiska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska konsulttjänster
Referensnummer: KS 2021/187-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är uppdelad i fem (5) anbudsområden. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden, dvs. hela eller delar av upphandlingen.
Anbudsområde 1. Affärsjuridik
Abudsområde 2. Upphandlingsrätt
Anbudsområde 3. IT-rätt
Anbudsområde 4. Entreprenad- och konsulträtt
Anbudsområde 5. Fastighetsrätt
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Affärsjuridik
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79100000 Juridiska tjänster, 79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning, 79112000 Juridisk representation, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upskattade värde per anbudsområde:
Affärsjuridik: 150 000 kr per år
Upphandlingsrätt: 350 000 kr per år
IT-rätt: 100 000
Entreprenad- och konsulträtt: 1,8 miljoner per år
Fastighetsrätt: 1,6 miljoner per år
Anbudsområde 2 - Upphandlingsrätt
Del nr: 2
Anbudsområde 3 - IT-rätt
Del nr: 3
Anbudsområde 4 - Entreprenad- och konsulträtt
Del nr: 4
Anbudsområde 5 - Fastighetsrätt
Del nr: 5