203247-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: FS 2.1.2-880-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet avser att teckna ramavtal för tryckeritjänster, både offset- och digitala trycktjänster. Uppdraget omfattar tryck av trycksaker som foldrar, broschyrer, böcker, kuvert, brevpapper, visitkort m.m.
Uppdraget omfattar ej expomaterial till exempel mässmaterial, skyltar, banderoller, tryck på plast/glas/textilier, dekaler och profilartiklar.
Syftet med denna upphandling är att teckna ramavtal med en leverantör gällande tryckeritjänster för de volymer och de produkter där det ej är kostnadseffektivt eller möjligt att använda Umeå universitets interna tryckeri. Eventuellt kommer Umeå universitets tryckeri läggas ner under 2018 och då ökar den upphandlade volymen.
Beräknat kontraktsvärde per år är 1,4 miljoner kr, om interna tryckeriet läggs ner beräknas kontraktsvärde per år till 4-6 miljoner kr. Inga volymer garanteras dock.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lämna anbud genom att:
— Fyll i och besvara samtliga punkter i bilagan "Kravspecifikation", denna ska bifogas anbudet (observera krav på fler bilagor i kravspecifikationen),
— Fyll i och besvara efterfrågade information i bilagan "Prisbilaga, Utvärdering, Svarsdokument", denna ska bifogas anbudet (observera att endast flik 1 ska fyllas i av anbudsgivaren).
Utvärdering av anbud går till på följande sätt:
— Kontroll att samtliga obligatoriska krav är uppfyllda och att det inte finns skäl för uteslutning enligt LOU,
— De 3 anbud som är kvalificerade och lämnat lägst totalpris kommer gå vidare till utvärdering,
— Arbetsprover kommer begäras in för bedömning och utvärdering enligt vad som är angivet i bilaga "Prisbilaga, Utvärdering, Svarsdokument", flik 3,
— Vinnande anbud är det anbud som efter utvärdering har det lägsta jämförelsetalet.