203249-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Datainsamlings- och kollateringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enkäter utskick, insamling och databearbetning
Referensnummer: UH 2018/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Institutionen för kirurgiska vetenskaper, Uppsala universitet (UU) avser att skicka ut två enkäter om hälsa och livsstil till ca 63 000 personer som ingår i två svenska kohorter; Svenska mammografikohorten (SMC) samt Kohorten av svenska män (COSM). Huvudfinansiär är Vetenskapsrådet. Forskningsprojektet har pågått fortlöpande från 1987.
I de nu planerade enkätutskicken frågas än en gång om hälsa och livsstilsmönster. De tillfrågade kvinnorna är nu mellan 70-104 år och männen mellan 66-100 år. Resultatet från den planerade studien kommer att bli underlag för ett flertal longitudinella analyser angående samband mellan kost- och livsstilsfaktorer och risken att drabbas av olika sjukdomar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72310000 Behandling av data, 72313000 Datafångsttjänster, 72316000 Dataanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Institutionen för kirurgiska vetenskaper, Uppsala universitet (UU) avser att skicka ut två enkäter om hälsa och livsstil till ca 63 000 personer som ingår i två svenska kohorter; Svenska mammografikohorten (SMC) samt Kohorten av svenska.
Män (COSM). Huvudfinansiär är Vetenskapsrådet. Forskningsprojektet har pågått fortlöpande från 1987.