203255-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster för havsplanering
Referensnummer: 0863-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsulttjäsnter inom havsplanering med de två underkategorierna planeringsstöd och konsekvensbedömning.
Enligt havsplaneringsförordningen (2015:400) ska HaV ta fram tre förslag till havsplaner. De statliga havsplanerna ska ange den mest lämpliga användningen av havet och de ska vara baserade på en ekosystemansats. Förslagen till havsplaner omfattar tre planer, en för vardera Bottniska viken, Östersjön och Västerhavet.
För arbetet att utarbeta palnerna med tillhörande konsekvensbedömning har Havs- och vattenmyndigheten behov av konsultsstöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73112000 Marin forskning, 77810000 Havsbruk, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90712000 Miljöplanering, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen