203261-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse företags- och övriga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmedling av julbord
Referensnummer: SLSO 18-128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av mäklartjänst julbord.
SLSO bjuder in till att lämna anbud på enligt denna anbudsförfrågan. Förmedlingstjänsten innebär att förmedla julbord enligt avropande enhets önskemål, sköta beställning och fakturering. Med förmedling menar SLSO en bokningstjänst av julbord på restauranger som serverar julbord.
SLSO har för avsikt att upphandla och teckna Ramavtal med en (1) förmedlare av rubricerad tjänst. Avrop, dvs beställning av julbord, sker från de olika verksamheterna inom SLSO.
SLSO kommer att anta en leverantör för hela uppdraget. Upphandlingen är inte lämplig att dela upp då SLSO genomför en gemensam upphandling för att kunna dra nytta av samordningseffekterna som uppstår av att ha samma leverantör för hela uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75124000 Administration avseende rekreation, kultur och religion, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79952000 Evenemang, 79954000 Festarrangemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppförandekod.
Anbudsgivaren ska i sitt arbete som utförs för SLSO:s räkning följa Stockholms läns landstings gällande uppförandekod för leverantörer, se bilaga 2 - Uppförandekod för leverantörer.
Omfattning.
SLSO kan inte garantera några volymer under avtalstiden. SLSO:s enheter kommer att göra avrop som står i relation till SLSO behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.
Verksamheter som t ex ligger geografiskt perifert och inte kan erbjudas lämplig restaurang i närområdet skall ha rätt att själva ombesörja beställning av julbord utan att nyttja denna tjänst.
Avtalstid.
Avtal tecknas för perioden - Därefter har parterna möjlighet att överenskomma om förlängning ett plus ett (1+1) år.
Förteckning över upphandlingsdokumenten.
Upphandlingsdokumenten är den upphandlande myndighetens underlag för upphandlingen. Det avser att ge en saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget.
Upphandlingsdokumentationen omfattar följande delar:
1. Anbudsinbjudan
2. Kravspecifikation
3. Avtalsvillkor
Bilaga 1 - Stockholms läns landstings Miljöprogram 2017-2021.
Bilaga 2 - Stockholms läns landstings uppförandekod för leverantörer.
Bilaga 3 - Förmedlingsområden.
Bilaga 4 - Översiktskarta.