203261-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsprodukter och enteral utrustning 2019
Referensnummer: 3.3.2-119/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens behov av att avropa förbrukningsmaterial inom området sjukvårdsprodukter och enteral utrustning.
Uppdraget omfattar köp av förbrukningsmaterial inom området sjukvårdsprodukter och enteral utrustning till verksamheter inom Stockholms stad. I övrigt se upphandlingsdokument med tillhörande bilagor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syfte
Uppdraget
Uppdraget omfattar köp av förbrukningsmaterial inom området sjukvårdsprodukter och enteral utrustning till verksamheter inom Stockholms stad.
Leverantören ska aktivt medverka till att staden har en god försörjning omfattande sjukvårdprodukter och enteral utrustning som är anpassade till avropande verksamheter. Vidare ska leverantören medverka i kontinuerliga uppföljningar av sitt sortiment och sina transporter. Staden upphandlar inte ett övrigt sortiment utan upphandlat sortiment är till största del vad staden kommer att införskaffa.
Leverantören ska ha ett helhetsansvar för sjukvårdsprodukter vilket i korthet innebär: - Anskaffning och utveckling av sortiment.- Svara för distribution till beställande enheter.
Politiska beslut kan medföra verksamhetsförändringar vilket innebär att staden inte kan garantera volymer under avtalsperioden. Enheter kan försvinna och tillkomma beroende på till exempel konkurrensutsättning och medborgarnas behov av äldreomsorg, förskoleplatser med mera.
Anbudstidens utgång
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast2019-05-29 23:59
Anbudets giltighetstid
Lämnat anbud ska vara bindande t o m 2019-12-01
Om anledning finns, exempelvis vid en eventuell överprövning, kan giltighetstiden för anbuden komma att förlängas. Den upphandlande myndigheten kommer i sådana fall att begära bekräftelse av anbudsgivaren att denne godkänner förlängningen.