Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlig skyddsutrustning
Referensnummer: 104-2018/9545
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35113400 Skydds- och säkerhetskläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Lantmäteriet avser att upphandla ett ramavtal för personlig utrustning bestående av:
•Skydds- och varselkläder
•Skor, kängor och stövlar
•Skyddshandskar
Anbudsförfarande
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign. Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på TendsignTendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbud och all kommunikation i upphandlingen ska, lämnas/ske på svenska språket om inget annat anges i upphandlingsdokumenten.
Bevis på varans uppfyllelse av tekniska kravspecifikationen kan lämnas på svenska eller engelska.
Anbudsgivaren ska dock vara beredd att inom 7 kalenderdagar efter begäran tillhandahålla översättningar av dessa dokument till svenska om Lantmäteriet så begär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 18424000 Handskar, 18815100 Kängor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen