2. Förfarande
Förfarande
Titel: Aktivt kol
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Laholmsbuktens VA ABs behov av leverans av stenkolsbaserat granulerat aktivt kol (GAK). Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.Syftet är att säkerställa:- hög och jämn reningsprestanda- driftsäkerhet i ordinarie produktion, Leveranser ska kunna ske i bulk, storsäck och 25 kg säckar. Ramavtal kommer att tecknas med två (2) leverantörer i rangordning, förutsatt att tillräckligt antal kvalificerade anbud uppfyller samtliga ställda krav.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24954000 Aktivt kol
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124640:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier