203406-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal plankonsulter inom detaljplanering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stadsbyggnadskontoret inbjuder till anbudsgivning i upphandling av ramavtal avseende detaljplanekonsulter. Syftet med upphandlingen är att säkerställa beställarens behov under avtalsperioden vad gäller de aktuella tjänsterna och att dessa utförs med hög kvalitet och på ett i övrigt kontraktsenligt sätt.
Uppdraget omfattar samtliga beställningar (kontrakt) som kontoret tilldelar under avtalsperioden. Avropsvolymen uppskattas till ett belopp om cirka 25 000 000 SEK/år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 45112700 Landskapsplanering, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71410000 Stadsplanering, 71420000 Landskapsarkitektur
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.