Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Portionsformar och förslutningsfilm - 2019
Referensnummer: GNU 2019/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för successiva avrop av portionsformar och förslutningsfilm samt övriga tillbehör avsedda som förpackningsmaterial för catering till kostverksamheterna i Borlänge-, Falun-, Ludvika- och Hedemora kommuner. Produkterna ska vara anpassade för kommunernas förpackningsmaskiner från DuniForm och TechPack.
Ludvika kommun har idag en annan lösning men är avropsberättigad ifall behovet av formar uppstår på grund av omorganisation eller annan förändring.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39221000 Köksutrustning, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221100 Köksgeråd, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39222000 Produkter för catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen