203504-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevaknings- och säkerhetstjänster
Referensnummer: Dnr 2017-109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bevaknings- och säkerhetstjänster för Arvika kommun och dess bolag.
Omfattning inklusive eventuell option.
Upphandlingen avser ramavtal. Ronderande bevakning, larmberedskap, fastighetsjour, störningsjour och parkeringsbevakning för Arvika kommun samt dess bolag enligt nedan.
Denna upphandling avser:
Position 1. Ronderande bevakning, utryckningsberedskap, fastighetsjour och trygghetsjour samt utryckning vid larm i köparens fastigheter och verksamheter. Tillhandahållande av kompletta personlarm, dvs. inkl. teknisk utrustning, larmöverföring och utryckning.
Position 2. Ronderande bevakning av främst utomhusanläggningar.
Position 3. Aktiv parkeringsövervakning över både gatumark och tomtmark.
Option: Eventuellt framtida behov av ronderande bevakning av dammanläggning (Position 2). Bevakning av tillfälliga objekt kan tillkomma som följd av extra-ordinära händelser eller evenemang (samtliga positioner).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712400 Parkeringstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/.
Upphandlingen genomförs under förutsättning att den ryms inom för ändamålet budgeterade medel eller politiska beslut. Vid avbrytande av upphandlingen äger anbudsgivaren inte rätt till ersättning.
Om någon av positionerna blir överprövade kan avtal tecknas för övriga positioner.