See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för ny-, till- och ombyggnader inom mark, anläggning och VA
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal avseende transport-, mark,- anläggnings- och VA-arbeten. Tekniska förvaltningen kommer avropa majoriteten av uppdragen, men avrop på ramavtalet kan ske från alla kommunens verksamheter.
Intern identifierare: 25/17
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45112360 Återställande av mark, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45236000 Markanläggning, 45332200 VA-arbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000