203580-2020 - KonkurrensutsättningSverige-LINKÖPING: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Bygg och Installationer
Referensnummer: 20/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att inom detta ramavtal utföra både om- och nybyggnationer. Dessa projekt varierar i storlek och karaktär och kan vara allt från en mindre anpassning av ett enskilt rum till nybyggnation av kontors och industribyggnader. Beställaren avser att bedriva kommande byggnads- och installationsuppdrag i samverkansform. Detta med det uttalade syftet att få ett mer kostnadseffektivt byggande med kortare byggtid, högre kvalitet, bättre kontroll på tid och ekonomi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232460 Sanitetsanläggningar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen