Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vraksanering ramavtal
Referensnummer: 1429-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60651300 Miljösanering med fartyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för framtida tilldelning av uppdrag gällande vraksanering av bunkerolja, smörjolja, hydraulolja och andra farliga ämnen från vrak som HaV bedömt såsom varandes lämpliga och angelägna att sanera.
Syftet med upphandlingen är att bunkerolja, smörjolja, hydraulolja och andra farliga ämnen ska avlägsnas, då det utgör en fara för den marina naturen.
Framtida avrop ifrån detta ramavtal har ett uppskattat uppdragsvärde på 2-10 miljoner kronor per uppdrag. Ramavtalet har ett uppskattat avtalsvärde på ca 20-25 miljoner kronor per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60651300 Miljösanering med fartyg, 63725100 Fartygsbärgning, 63725300 Bärgning av strandade fartyg, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 13/07/2018Slut: 12/07/2020
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Förlängningsoption om ytterligare 24 månader.