203684-2021 - ÄndringSverige-Falkenberg: Städning och renhållning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård
Referensnummer: SVN2020-152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Falkenbergs kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Lokalvård. Denna upphandling ska leda till ramavtal som tecknas med en leverantör inom respektive delområde. Anbudsgivning sker enligt villkor i upphandlingsdokumenten.
Upphandling avser ramavtal avseende lokalvårdstjänster (städtjänster) och omfattar lokalvård i olika
Typer av lokaler där olika typer av verksamheter bedrivs, till exempel regelbunden städning av förskolor, skolor, kontor, idrottshallar, boenden inom omsorg med mera. Städning av mer oregelbunden karaktär ingår också, till exempel extra beställningar av flyttstädning, sanering, etc samt lokalvård i skolor i samband med idrottscuper/läger, etc. Golvvård och storstädning ingår också.