203739-2019 - ÄndringSverige-Halmstad: Elektrisk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av elmaterial inkl. kabel
Referensnummer: KS 2019/00203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31600000 Elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads kommun inbjuder er att inkomma med anbud gällande elmaterial inkl. kabel enligt nedan beskrivning.
Omfattning
Upphandlingen omfattar elmaterial inklusive kabel.
Föregående års volym var ca 5 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning i maximalt 2 år.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Kommunen förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp göra separat upphandling.
Halmstads kommun är värdkommun för en gemensam nämnd; Laholmsbuktens VA-nämnd. Leveranser kan därför behöva ske inom Laholms kommuns geografiska belägenhet. I sådana fall gäller samma avtalsvillkor som för Halmstads kommun.