Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Värme och sanitetsarbeten
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45231110 Rörläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Reparationer, service och- installationer av värmesystem och sanitet med dess komponenter, material, tillhörande tjänster och injustering av värmesystem.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231110 Rörläggningsarbete, 45231111 Upptagning och omläggning av rörledningar, 45231112 Installation av rörsystem, 45231113 Omläggning av rörledningar, 45330000 Rörmokeriarbeten, 76480000 Rörläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser reparationer, service och- installationer av värmesystem och sanitet med dess komponenter, material och tillhörande tjänster. Staden använder normalt sett avtal på komponenter och material som HBV upphandlat. I de fall det saknas HBV avtal utgår ersättning enligt verifierad självkostnad med anbudsgivarens angivna procentpåslag. Upphandlingen omfattar även injustering av värmesystem. Jour ingår inte uppdraget då detta hanteras via bevakningsföretag.