203822-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Livsmedel, drycker, tobak o d – Livsmedel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel
Beskrivning: Höganäs kommun och Höganäs Omsorg AB upphandlar livsmedel med leverans för skola och omsorg. Upphandlingen är uppdelad i tre delar: 1. Huvudgrossist - kolonialvaror - djupfryst - mejerivaror (ej storköksmjölk och -fil) - charkvaror - frukt, grönsaker och potatis till mottagningskök 2. Färskvaror - frukt och grönt - frukt och grönt - potatis, - storköksmjölk och -fil - ägg - personalfrukt 3. Färskvaror - kött, fisk fågel - vaccat och ovaccat kött - färsk fisk och fågel - chark- och köttprodukter
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Livsmedel - huvudgrossist
Beskrivning: Vår huvudgrossist är den leverantör som står levererar torrvaror, mjölk,
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105156:Lot:1
Huvudklassificering (cpv): 15800000 Diverse livsmedel
Ytterligare klassificering (cpv): 15980000 Alkoholfria drycker
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Livsmedel - frukt och grönt samt ägg och mjölk
Beskrivning: Denna del
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105156:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 03142300 Animaliska livsmedel, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Livsmedel - färskt (ovaccat) kött och fisk och chark
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105156:Lot:3
Huvudklassificering (cpv): 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Ytterligare klassificering (cpv): 15500000 Mejeriprodukter, 03311000 Fisk