Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för digitala prov
Referensnummer: KS19.92
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48931000 Programvara för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun bjuder in intresserade marknadsaktörer att lämna anbud på en digital lösning för att i första hand att täcka kommunens behov av digitalisering av provtillfällen för nationella prov enligt krav från regeringen och Skolverket.
Upphandlingen omfattar initialt Lerums kommuns kommunala grundskolors åk 6-9 samt gymnasiet med tillhörande personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48930000 Programvara för utbildning och underhållning, 72212930 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning och underhållning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar initialt Lerums kommuns kommunala grundskolors åk 6-9 samt
Gymnasiet med tillhörande personal.